Enzymy układu pokarmowego

Posted by zaplecza on Wrzesień 6th, 2012 — Posted in Uncategorized

  Tags: , , , , , ,

Człowiek, aby mógł się rozwijać, wzrastać i wykonywać podstawowe funkcje życiowe musi się odżywiać. Poprzez ten proces każda komórka organizmu otrzymuje niezbędne substancje. Pobrany pokarm ma najczęściej taką postać, która uniemożliwia bezpośrednie wykorzystanie go i dlatego poddany jest działaniu czynników mechanicznych (obróbka mechaniczna) i chemicznych (obróbka chemiczna, trawienie), co doprowadza je do takiej postaci, w której mogą zostać wchłonięte.

Obróbka ta odbywa się w układzie pokarmowym.

Pokarmy zawierają składniki odżywcze, jakimi są węglowodany, białka, tłuszcze oraz multiwitaminy, sole mineralne i woda. Węglowodany, białka, tłuszcze spożywane są w zazwyczaj w postaci wymagającej obróbki mechanicznej pokarmów, tak aby enzymy soków trawiennych mogły rozłożyć je na podstawowe wchłanialne składniki, którymi są cukry proste, aminokwasy i kwasy tłuszczowe.

Witaminy i sole mineralne są uwalniane z pokarmów dzięki obróbce mechanicznej, a tylko w mniejszym stopniu na skutek działania czynników chemicznych.

Enzymy trawienne są hydrolazami, czyli enzymami, które z udziałem cząsteczki wody katalizują rozkład wiązań, dzięki którym podstawowe związki organiczne: cukry proste, aminokwasy, kwasy tłuszczowe i glicerol tworzą złożone składniki pokarmowe. Bez nich nie bylibyśmy w stanie pobierać składników odżywczych z pokarmy, w konsekwencji normalnie żyć.

Więcej na zdrowieiprofilaktyka.pl – sklep calivita

Brak komentarzy »

Brak komentarzy.

Kanał RSS z komentarzami do tego wpisu. TrackBack URI

Dodaj komentarz

You must be logged in to post a comment.